Dowiedz się co musisz wiedzieć nim przyjmiesz rezerwację opieki nad pieskiem.

Nim przyjmiesz jakąkolwiek rezerwację musisz obiektywnie ocenić swoje umiejętności i doświadczenie w opiece nad psami.  Bądź maksymalnie szczery wobec siebie.  Nie staraj się przyjąć wszystkich potencjalnych Klientów i zaopiekować się każdym psem. Musisz mieć pewność, jakimi psami chcesz i faktycznie potrafisz się zaopiekować. To pomoże ci określić, dla jakich psów będziesz wymarzonym Opiekunem, ale również uniknąć w przyszłości problemów podczas opieki nad psem, z którym nie będziesz sobie w stanie poradzić.

Pamiętaj, że decydując się na przyjęcie rezerwacji bierzesz pełną odpowiedzialność za psa, który znajdzie się pod Twoją opieką i bezwzględnie będziesz musieć doprowadzić opiekę do końca jej trwania.

Z pierwszym zapytaniem o rezerwację otrzymasz od Właściciela opis psa oraz podgląd do jego profilu, gdzie z reguły powinieneś znaleźć najważniejsze informacje. Jednak bez względu na dokładność opisu psa przed zatwierdzeniem rezerwacji koniecznie dopytaj się Właściciela o wszystkie istotne kwestie dotyczące psa, które mogą mieć wpływ na zapewnienie bezpiecznej i komfortowej opieki oraz jej przebieg.
Poniżej przygotowaliśmy zestaw pytań, które naszym zdaniem warto zadać przed podjęciem decyzji o przyjęciu rezerwacji:

– czy pies kiedykolwiek zostawał pod opieką obcej osoby i jak to znosił ?
Na podstawie tego pytania możesz dowiedzieć się bardzo dużo o psie i przewidzieć jakiego zachowania możesz się spodziewać. Dowiesz się również jak Właściciel oraz pies znoszą rozłąkę.  Dopytaj, czy podczas pobytu wystąpiły  jakieś problemy a jeżeli tak to jakie i co dla Właściciela było szczególnie ważne.

– jak pies znosi zostawanie samemu w domu i na ile czasu może zostać sam bez opieki?
To jest bardzo ważne pytanie, ponieważ pozwoli Ci dowiedzieć się, czy pies nie cierpi na lęk separacyjny. Pamiętaj, że  podjęcie się opieki nad psem, który  cierpi na lęk separacyjny (czyli psem, który panicznie boi się zostać sam) oznacza, że przy prawdopodobnie będziesz musieć być przy nim praktycznie cały czas

– jak wygląda standardowy dzień psa?
Ustal jak wygląda standardowy tryb funkcjonowania psa i do czego jest przyzwyczajony. O jakich porach pies wychodzi na spacer, ile spacerów potrzebuje, jak długich i czy potrzebuje dodatkowej zabawy lub formy ruchu. Ile czasu pies spędza sam w domu, kiedy są pory karmienia oraz ewentualnego podawania leków. Określ czy dzień psa pasuje do Twojego standardowego dni. Im bardziej będziesz w stanie dopasować się do tryby funkcjonowania psa i zaspokoić jego przyzwyczajenia tym pies będzie mniej zdenerwowany i zdezorientowany.

– jak pies reaguje na różne bodźce?
Każdy pies mieszka w innych warunkach i inaczej reaguje na różne bodźce. Dlatego dopytaj się gdzie pies mieszka, czy w mieszkaniu, czy np. w domu z dużym ogrodem. Pies, nie mieszkający w bloku może nie być przyzwyczajony do odgłosów sąsiadów lub z klatki schodowej oraz poruszania się windą lub chodzenia po schodach.  Jeżeli masz w domu dzieci warto spytać się, czy pies miał kontakt z dziećmi i jak go znosi. Jak pies znosi transport?. Zapytaj, czy jest coś czego pies się boi lub na co reaguje nerwowo.

– jaki jest stan zdrowia?
Czy pies ma jakieś dolegliwości np. ze stawami i poruszaniem się, czy w ostatnim czasie nie było żadnych zabiegów, chorób i czy występuje konieczność  podawania leków lub np. zmiany opatrunku. Koniecznie sprawdź szczepienia , czy pies był szczepiony na wściekliznę, choroby zakaźne, kiedy ostatnio był odrobaczany oraz czy jest zabezpieczony przeciw kleszczom (potwierdź  zgodność z książeczką zdrowia przy spotkaniu). Jeżeli występują jakiekolwiek schorzenia, koniecznie dopilnuj aby przy przekazaniu psa Właściciel zostawił dokumentację medyczną, książeczkę zdrowia, kontakt do weterynarza prowadzącego oraz zgodę na leczenie psa.

– jaki pies ma temperament?
Zadaj jak najwięcej pytań, które pozwolą ci poznać charakter psa i rozpoznać ewentualne zagrożenia. Pamiętaj, że nie każdy Właściciel może znać profesjonalne określenia na problemy behawioralne dlatego zadawaj pytania językiem prostym i przystępnym.
Spytaj, czy pies jest z reguły przyjazny, nieufny, czy lękliwy. Czy były jakiekolwiek sytuacje, w których pies zachowywał się agresywnie, czy w jakiś sytuacjach pies wokalizuje, czy pies ciągnie na smyczy, czy ucieka podczas spacerów, czy występują problemy behawioralne np. lęk separacyjny,  z którym pies nie może zostawać sam w domu, gryzienie przedmiotów itp.

– jak pies toleruje inne psy?
To kolejne bardzo ważne i złożone pytanie, dzięki któremu dowiesz się czy pies, którego przyjmiesz może przebywać z innymi psami pod jednym dachem i na co musisz uważać podczas spacerów. Ewentualna nietolerancja innych psów nie musi być permanentna. Może być tak, że pies ma silną potrzebę bronienia terytorium i tylko opcja przebywania w domu z innym psem jest wykluczona ale pies na spacerze zachowuje się pokojowo w stosunku do innych psów. Czasem pies może nie tolerować psów małych lub dużych, konkretnej płci lub rasy. Zdarza się również, że piesek jest samotnikiem i jakikolwiek kontakt z innymi psami musi zostać wykluczony.

– sugestie i oczekiwania Właściciela
Z reguły nikt nie zna tak dobrze swojego psa jak jego Właściciel, dlatego dopytaj o każdy szczegół. NIe zapomnij spytać się jakie są oczekiwania Właściciela, co jest dla niego ważne np. dopilnowanie stosowania wytrenowanych komend i konsekwentnego trzymania się co do wytycznych.

Wszystkie istotne informacje ustalone z Właścicielem podsumuj za pomocą czatu PawAway, tylko wtedy będziemy w stanie Ci pomóc w razie trudnej sytuacji i zachowasz Ochronę PawCover.

Zanim podejmiesz się opieki nad danym Psim Klientem weź pod uwagę:

– swoje doświadczenie w pracy i opiece nad psami. Jeżeli masz mniejsze doświadczenie wybieraj pieski niewymagające wiedzy specjalistycznej tj. pieski z różnymi problemami behawioralnymi.
– swoją siłę fizyczną, ponieważ może się trafić pies mocno ciągnący na smyczy, a im większy pies tym trudniej będzie Ci go utrzymać
– wielkość swojego mieszkania, domu, zamknięty ogród lub wybieg, dostępność windy (jeżeli zdecydujesz się przyjmować seniorów)
– płeć – jeżeli masz innego psiaka w swoim domu

Tutaj znajdziesz szablon, który Ty i Właściciel pieska możecie wypełnić razem podczas spotkania i powitania: Pobierz formularze przyjmowania Word | PDF
Poprowadzą Cię, jeśli chodzi o poznanie wszystkiego, co musisz wiedzieć o psie. Traktuj psich rodziców i wszystkie psy z troską i szacunkiem. Pamiętaj, że oddanie ukochanego psa pod opiekę kogoś obcego, jest dla Właściciela bardzo trudne. Okazuj empatię, zdobądź zaufanie i udowodnij, że psy którymi się opiekujesz kochasz jak swoje własne.

Centrum Pomocy PawAway

Podobne wpisy